Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że na terenie województwa małopolskiego w dniach od 18 maja do 7 czerwca 2020 r. zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie. Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie.
 
Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.              W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
 
1) nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu; 2) kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji; 3) nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji  Sanitarno – Epidemiologicznej.
 
W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień, proszę wszystkich mieszkańców                 województwa  o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.
 
WSZELKICH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH AKCJI SZCZEPIENIA LISÓW UDZIELAJĄ:
 
WOJEWÓDZKI  INSPEKTORAT  WETERYNARII  W KRAKOWIE – tel.:  (12)  293 10 00 POWIATOWE  INSPEKTORATY  WETERYNARII :
 

 w Miechowie           -  tel.: (41) 383-18-29 

  
 MAŁOPOLSKI  WOJEWÓDZKI LEKARZ WETERYNARII                       

AGNIESZKA SZEWCZYK - KUTA